Jak postępować z zespołem metabolicznym? Najnowsze wytyczne

Jak postępować z zespołem metabolicznym? Najnowsze wytyczne

Najnowsze badania medyczne pokazują, że zespół metaboliczny jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia, a w szczególności dla serca i naczyń krwionośnych. Główną przyczyną jego powstawania jest niezdrowy tryb życia: nadmiar tłuszczów, cukrów oraz mała aktywność fizyczna. Warto zatem poznać najnowsze wytyczne dotyczące postępowania z tym chorobowym zespołem.

Z czym wiąże się zespół metaboliczny?

Zespół metaboliczny to zespół objawów, których składnikami są:
– otyłość brzuszna (tzw. „okrągłe” lub „jabłko” ciało);
– wysoki poziom cukru we krwi (cukrzyca typu 2);
– wysokie ciśnienie tętnicze;
– podwyższony poziom „złego” cholesterolu;
– niski poziom „dobrego” cholesterolu.

Wytyczne postępowania z zespołem metabolicznym:

1. Zmiana trybu życia – dieta i aktywność fizyczna.

Bezpieczne i skuteczne zmniejszenie masy ciała polega na wprowadzeniu regularnej aktywności fizycznej oraz zdrowej diety z ograniczeniem tłuszczów i cukrów. Przede wszystkim zaleca się unikanie produktów zawierających fruktozę, którą metabolizm organizmu źle toleruje. Z kolei koszty i korzyści diety z ograniczoną zawartością węglowodanów są zrównoważone. Dieta niskowęglowodanowa zwiększa zarówno ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jak i ryzyko zgonu. Zaleca się również spożywanie warzyw, ryb, wodę mineralną i napoje bezcukrowe.

2. Leczenie farmakologiczne.

Jeśli zmiana stylu życia nie przynosi efektów, leczenie farmakologiczne może dodać wzmocnienia działaniom istniejącej terapii. Pacjenci z wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, u których nie udało się osiągnąć prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, powinni być leczeni statynami (leki obniżające poziom cholesterolu). Pacjenci z cukrzycą powinni przyjmować leki obniżające poziom glukozy we krwi. Pacjenci z wysokim ciśnieniem tętniczym powinni przyjmować leki obniżające ciśnienie tętnicze.

3. Regularne badania lekarskie.

Zespołu metabolicznego nie można lekceważyć, a wręcz przeciwnie – należy monitorować poziom cholesterolu, cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Regularne badania lekarskie pozwolą wykryć problem we wczesnym stadium i wdrożyć odpowiednie leczenie.

4. Współpraca z lekarzem.

Chorzy na zespół metaboliczny powinni poddać się leczeniu pod okiem specjalisty, który na podstawie badań i obserwacji będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Współpraca z lekarzem jest kluczowa dla skutecznego leczenia choroby.

Podsumowanie

Zespół metaboliczny to poważne zagrożenie dla zdrowia, które wynika przede wszystkim z niezdrowego trybu życia. W przypadku podejrzenia zespołu metabolicznego należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania. Wprowadzenie zmian w diecie oraz zwiększenie aktywności fizycznej to klucz do skutecznego postępowania z tym schorzeniem.